Již svou FVE vlastníte? Skvělé! Můžete svou energetickou nezávislost doplnit elektřinou z větrných elektráren, které vyrábí elektřinu převážně v zimě a zároveň jsou schopné vyrábět v noci. Domácnosti s baterií můžou lépe řídit své odběry ze sítě, a proto je vhodné je nabíjet i levnou energií z větrných elektráren. Ještě svou FVE nemáte? Nevadí! FVE stavět nemusíte, stačí se připojit k našemu projektu a zajistit si levnou elektřinu z větrné elektrárny. Plánujeme také výkupy z FVE, takže Vám budeme umět dodat elektřinu přímo "od sousedů", bez nutnosti FVE stavět a bez vlivů zahraničních burz.
Spolek obcí, které se podílejí na výstavbě elektráren a mají v EnVys obchodní podíl. V majetkové struktuře EnVys je Unie odběratelů, která sdružuje všechny obce, které se na projektu podílí.
S využitím fondů EU EnVys je životaschopný i bez dotací. Jelikož EU vyhlásila dotační programy s cílem být do roku 2050 bezemisní ekonomikou, chceme dotace využít a znásobit tak množství zdrojů, které vybudujeme, čímž přineseme robustnější energetickou infrastrukturu a moderní způsoby řízení spotřeb.
Pojištěno u České pojišťovny Celý projekt bude pojištěný. Umíme pojistit jak výrobu elektrické energie, tak i jednotlivé zdroje proti havárii a poškození. Díky pojistce jsme schopni garantovat, že každá naše společná elektrárna vyprodukuje minimální stanovené množství energie. S takto pojištěným množstvím kalkulujeme při výpočtech a finančních plánech celého projektu.
Jak se mohu zapojit? Zapojení do komunitní energetiky je jednoduché. Zašlete nám Vaše vyúčtování a sdělte nám o kolik elektrické energie bez vlivů zahraničních burz máte zájem.
Kdy se můžu připojit do projektů? Rezervovaní vyrobené elektřiny z komunitních elektráren je již možné. Zdroje, u kterých je možné si levnou energii zajistit jsou v pokročilejší fázi příprav, tzn. byly předběžně posouzeny odborníky na ochranu zákonem chráněných hodnot, je podepsána smlouva o výstavbě s obcí a probíhá vyjádřování ke správě sítí.
Kolik projektů se realizuje? Z prvotních cca 67 uvažovaných zdrojů se cca 10 zdrojů dostalo pokročilejších fází. Další lokality jsou intenzivně vyhledávány. V případě nerealizovatelnosti některých zdrojů máme dostatečný množství náhradních projektů, a to tak abychom byli vždy schopni dostát svým závazkům.
Jak bude projekt financován? Komunitní energetika je založena na principech, že občané, firmy a obce sdruží své prostředky a vystaví zdroj, který bude uspokojovat jejich energetické potřeby. Elektrárny budou sloužit tomu, kdo se bude podílet na jejich výstavbě. Buď budou sloužit k dosáhování extrémních zisků pár jedincům nebo budou sloužit zájmům obyvatelstva... My se přikláníme k druhé variantě.
Můžu se zapojit i do jiných projektů než větrných elektráren? Ano. Chceme vyrábět elektřinu z více zdrojů popř. elektřinu vykupovat od jiných výrobců a zajistit tak našim odběratelům trvale nízké ceny. Cílem EnVysu je, aby odběratelé nakupovali, co nejméně elektrické energie na burze.
Co když můj zdroj nebude vyrábět? Rezervování části výroby v konkrétní elektrárně dochází k podobným situacím jako kdybyste si pořídili svůj vlastní zdroj např. střešní fotovoltaiku. Pokud elektrárna vyrábí máte k dispozici levnou elektřinu, pokud nevyrábí budete mít elektřinu za tržní cenu popř. z jiného komunitního zdroje.
Jak to bude s poplatkama za distribuci a dalšími složkami? Distribuční poplatky a daně se budou k ceně elektřiny připočítávat. Rozdíl v ceně je "jen" v ceně silové elektřiny. Je však nutné si říci, že cena rezervované elektřiny je na úrovni ~ 30 % cenového stropu. ČR se v blízké době stane dovozcem elektřiny a není pravděpodobné, že by ceny energií byly nižší, než když ČR 20 % elektřiny vyvážela. Každému odběrateli budou připočteny stejné distribuční poplatky a daně bez ohledu na to, zda za silovou elektřinu bude platit ~1500 Kč / MWh nebo 8000 Kč / MWh.